storage

Software Defined Storage چیست؟ راهکار VSAN کجای این ساختار است؟

Software defined storage چیست؟ علت استفاده از آن چیست؟ نقش آن در سیستم های Hyperconvege چیست؟ راهکار VSAN کجای این ساختار است؟

storage

مجازی سازی در لایه Storage :

مواردی از این قبیل سوالات، ذهن را به سمت و سوی بخشی از یک مفهوم بزرگ به نام Software Defined Datacenter سوق می دهد. این مفهوم عظیم اجزا و زیرمجموعه های مختلفی دارد نظیر لایه Compute دارد که با hypervisor های مختلف نظیر ESXi و Hyper-V و … قابل اجرا است . از دیگر بخش های آن لایهDesktop ، Application ، Network ، Storage است .

در مقاله معرفی پلتفرم مجازی سازی به بخش Network پرداخته شد و ابزار VMware NSX معرفی گردید. در این مقاله به بخش Storage می پردازیم. لایه Storage را در مفهوم مجازی سازی با SDS می‌شناسیم . رویکردی که SDS بر مبنای آن پایه‌گذاری شد انعطاف‌پذیری در این لایه بود . شاید برای شما پیش آمده باشد که SAN Storage خریداری کرده باشید و بعد از مدتی با توجه به توسعه محصولات و ویژگی های مختلف قصد مهاجرت به یک برند دیگر داشته باشید. در این بین با مشکلات زیادی نظیر Replication و … روبه رو می شوید . این مشکلات مفهوم Vendor lock in را در لایه Storage را به وجود آورده است .

SDS و جایگاه آن:

استفاده از SDS به‌وجود آورنده نوعی دیگر از سیستم به نام hyper converged infrastructure است. شاید قبلا با سیستم های Converged آشنا بوده باشید. سیستم‌هایی که در برگیرنده همه قسمت های گسسته شبکه در یک باکس بود و نمونه کامل آن را در سرورهای UCS سیسکو می توان دید. سیستم های Hyper Converged با توسعه لایه Storage و قرار دادن این لایه در ساختار Compute تغییری بزرگ به وجود آورد و محصولات بسیاری از برند های مختلف با این ساختار امروزه وارد بازار شده است.

محصول HC 380 از شرکت HP و سری محصولات HX از HyperFlex شرکت سیسکو از محصولات Hyper converged به شمار می روند. در این ساختار نرم افزار SDS به کار گرفته می شود و باعث می شود local disk هایی که بصورت distributed پخش شده اند یکپارچه شوند و یک Shared Storage تحویل سیستم دهند. اگر در این ساختار از محصولات شرکت vmware نام ببریم به محصول VSAN باید اشاره کنیم.

قابلیت این محصول به این شکل است که روی هر سروری که تحت ESxi باشد راه اندازی می گردد و ساختار Shared Storage را در انبوهی از سرورها به عنوان خروجی ارائه می دهد. ذکر این نکته لازم است که محصولات فیزیکی در این ساختار همچنان مشکل Vendor Lock in را دارند برای نمونه میتوان گفت که در محصولات شرکت سیسکو نیاز است از سرور های UCS در کنار HyperFlex سیسکو برای توسعه سرورها استفاده شود.

 استفاده از محصول VSAN در مقایسه با VVOLS :

در ساختار hyper converged وقتی از  محصول VSAN شرکت Vmware صحبت می کنیم باید به قابلیت  تنظیم Storage policy از طریق کنسول vmware vsphere اشاره کرد. این امکان نه براساس LUN بلکه براساس Vdisk خواهد بود که امکان بسیار ویژه ای است که تاکنون در اختیار نبوده است. امکان SDS ای که در تاکنون دنبال آن بوده ایم تنها در همین محصول شرکت Vmware خلاصه نمی شود. در این راستا شرکت vmware محصول VVOLS را نیز دارد . VVOLS یا VMware vSphere Virtual Volumes همان ساختار LUN در SAN یا NAS را حفظ می کند و با ایجاد VMFS Datastore در ساختار vmware vsphere این امکان را می دهد که با SDS موجود در آن مدیریت و کاربری از طریق policy های کنسول vmware vsphere صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *