آموزش نصب و راه اندازی Veeam backup (پارت ۳)

آموزش نصب و راه اندازی Veeam backup (پارت ۱)

آموزش نصب و راه اندازی Veeam backup (پارت ۲)

تعریف Scale-out repository

تنظیم بعدی مربوط به Scale-out repository می‌شود که در گوشه سمت چپ شکل مشاهده می‌کنید و با کلیک به این بخش وارد می‌شوید. این تنظیم صرفا جهت آشنایی معرفی می‌شود و در اجرای این نصب، تنظیمات این بخش صورت نخواهد پذیرفت. با کلیک راست در صفحه همانند شکل زیر می‌توان یک Scale-out Repository تعریف کرد.

تعریف scale-out repository

در صفحه ورودی همانند شکل نیاز است که نام و Description برای این Scale-out repository در نظر گرفته شود.

مشخص کردن نام برای scale-out repository

در صفحه Extents طبق شکل نیاز است که تعدادی از Repository های تعریف شده از قبل در اینجا Add شوند. در واقع با این کار ما در این بخش یک Repository می‌سازیم و تعدادی از Repository های تعریف شده از قبل را به عنوان Sub Repository به آن معرفی می‌کنیم .

مشخص نمودن Sub repository

در پایین همین صفحه Extents گزینه  Advance وجود دارد که تنظیمات دیگری در اختیار ما قرار می‌دهد. گزینه اول Use per-VM backup files است که در مورد ایجاد فایل Backup به ازای هر VM امکانی را در اختیار ما قرار می‌دهد. چون در اینجا ما از چند عدد Repository استفاده می‌کنیم و ممکن است یک job محتویات Backupها را در Repositoryهای مختلف قرار دهد. اهمیت این گزینه بسیار بالاست که در یک Repository و در یک فایل مجزا Backup هر VM ذخیره شود و از پخش آن در جاهای مختلف جلوگیری شود و این گزینه بصورت Defulat فعال می‌باشد. گزینه دوم Performance full backup when required extent is offline است.

تنظیمات پیشرفته Sub repository

در مرحله Policy طبق شکل دو گزینه وجود دارد گزینه اول Data locality می‌باشد که بصورت default هم روی همین گزینه تنظیم شده است، به این موضوع اشاره می‌کند که تمام فایل های Backup که به هم وابسته هستند یعنی برای یک سرور در روزهای مختلف می‌باشد هنگامی که در repository اول ذخیره شد در روزهای بعد هم در همان Repository ذخیره گردد. این حالت باعث می شود که ما Scability بیشتری داشته باشیم. در گزینه دوم که Performance نام دارد وقتی از یک ماشین Backup گرفته می‌شود ممکن است Full backup در Repository اول ریخته شود و Incremental اول در Repository دوم و incremental دوم در repository سوم و … . با این کار فایل‌های Backup در Repositoryهای مختلف قرار می‌گیرد و باعث توزیع یکنواخت دیتا می‌شود. با فعال‌سازی Performance گزینه Advance در پایین آن فعال می‌شود و می‌توان با مراجعه به آن مشخص نمود که در هر Repository چه نوع دیتاهایی ریخته شود. مثلا با توجه به اینکه Full backup ها نیاز به read & write دارند و فضای بیشتر مورد نیاز است به Repository انتقال داده شود که سرعت هارد آن کمتر و فضای بیشتری در اختیار قرار می‌دهد و Incremental ها با توجه به Random بودن عملRead Write & ، نیاز به مقایسه و سرعت بیشتری دارند؛ در Repository هایی قرار گیرند که سرعت هاردهای آن بالاتر است و فضای کمتری در اختیار قرار می دهند.

مشخص نمودن policy برای sub repository ها

در ادامه با کلیک Apply وارد صفحه آخر می‌شویم که خلاصه‌ای از تنظیمات نشان داده شده و با کلیک Finish قسمت Scale-out repository مورد نظر ساخته خواهد شد. در اینجا با توجه به تعداد Repository ها ما چنین تنظیمی را انجام نخواهیم داد.

  معرفی سرورها به Veeam

در این قسمت سرورهایی که به نرم‌افزار Veeam Backup & replication مربوط می‌شود و عمل پشتیبان‌گیری و ذخیره فایل پشتیبان روی آنها اتفاق می‌افتاد را می‌توان در این جا معرفی نمود. توجه نمایید که در قسمت Repository دو نوع تعریف Repository بصورتMicrosoft windows server  و Linux server وجود داشت و این امکان وجود داشت که این نوع سرورها را در این قسمت که Manage Server است معرفی کنیم و در قسمت Repository مشخص نماییم که از سرورهای تعریف شده این قسمت برای عمل Repository استفاده خواهیم کرد. برای تعریف سرورها طبق شکل زیر عمل کنید و Add server را کلیک کنید.

محل اضافه کردن سرورها

در صفحه باز شده انواع مختلفی از سرورها را مشاهده می‌کنید که در اینجا vmware vsphere را انتخاب کنید.

انواع مختلف سرورهای قابل تعریف در Veeam

در این مرحله نیاز است که IP و یا DNS مربوط به ESXi را وارد نمایید و در قسمت Description می‌توانید توضیحی در خصوص این سرور بدهید که مطابق شکل زیر این قسمت‌ها را وارد نموده ایم. سپس روی Next کلیک کنید.

وارد نمودن نام سرور و توضیحات

در مرحله بعد نیاز است که Username  و Password جهت ورود به این سیستم را به Veeam معرفی کنیم که با کلیک روی Add این موارد خواسته شده را وارد می‌کنیم. شماره پورت اتصال به این ESXi هم در پایین صفحه به نمایش درآمده است که می‌توان آن را هم تغییر داد. پورت Defualt را قبول کرده و سپس Next را کلیک کنید.

تعریف Credential برای سرور

ممکن است در این مرحله با Error مربوط به Certificate مواجه شوید که مطابق شکل زیر با کلیک روی continue به مرحله بعد وارد شوید.

خطای Certificate هنگام اضافه کردن سرور

در این مرحله خلاصه‌ای از مواردی که تنظیم کردیم به نمایش درآمده است. با کلیک روی Apply سرور مورد نظر اضافه خواهد شد. در این مرحله علاوه بر سرور ۱۰٫۰٫۰٫۱۲ که به سیستم معرفی کردیم با همین مراحل که گفته شد سرور ۱۰٫۰٫۰٫۱۴ را نیز به سیستم معرفی می‌کنیم . شکل زیر تصویری از دو سرور معرفی شده به نرم‌افزار Veeam را نشان می‌دهد.

مشخصات سرورهای اضافه شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *