VMware esxi چیست

VMware esxi چیست

شرکت VMware یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه نرم‌افزارهای مجازی سازی می‌باشد که از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را شروع کرد، یکی از پرطرفدار ترین محصولات آنها WMware esxi است، امروز می خواهیم در خصوص اینکه VMware esxi چیست صحبت کنیم.

VMware esxi چیست
Increases performance for a competitive edge

امروز می خواهیم در خصوص اینکه VMware esxi چیست صحبت کنیم. شرکت VMware که دفتر اصلی آن در شهر پالو آلتو در ایالات متحده آمریکا قرار دارد با بیش از ۱۰٫۰۰۰ کارمند یکی از شرکت هایی بود که به سرعت نظر غول های تکنولوژی آمریکایی را به خود جلب کرد و توسط EMC خریداری شد البته بعدها (سال ۲۰۱۶) خود EMC با شرکت DELL ادغام شد و با نام Dell EMC به فعالیت می پردازد.

اما برگردیم به موضوع VMware esxi چیست . مهم ترین ابزار این شرکت VMware ESXi می‌باشد که در Virtualized Sever Architecture به عنوان Virtualization Layer مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شکل زیر معماری مجازی‌سازی VMware  را می توانید ببینید.

معماری مجازی‌سازی VMware
معماری مجازی‌سازی VMware

VMware ESXi در واقع نوعی سیستم‌عامل محسوب می‌شود که مستقیما برروی سخت افزار قرار می‌گیرد و Host less می‌باشد. VMware ESXi آخرین ورژن از سری نرم‌افزاری VMware Hypervisor است. در ادامه توضیحی بر Hypervisor خواهیم داشت.

برای مدیریت ماشین‌های مجازی که بر روی VMware ESXi  وجود دارد میتوان از نرم افزار vSphere کنیم.

vSphere چیست؟

ESXi سیستم عاملی است که به صورت CLI(Command line Interface) می باشد.

شرکتVMware برای مدیریت ماشین های مجازی روی بستر ESXi ، نرم افزاری پیشنهاد می‌دهد که محیطی (GUI (Graphical user interface را برای Admin های شبکه فراهم میکند.

از طریق این نرم افزار  می توان اتصال، مدیریت ودسترسی ماشین‌های مجازی مستقر بر روی سرور با بستر ESXi را مدیریت کرد. این نرم افزار کاربردی vSohere نام دارد.

از طریق Vsphere می توان مدیریت یکپارچه Server  ها را که از طریق vcenter  انجام میشود  را نیز انجام داد.
به طور کلی دز زمان برقراری اتصال می توان IP مربوط به vCenter و یا Esxi را به Vsphere بدهیم.

حال که متوجه شدیم VMware esxi چیست در بخش بعدی در خصوص vCenter  صحبت می کنیم.

vCenter  چیست؟

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که اگر چندین سرور فیزیکی در سازمان داشته باشیم، آیا مدیریت و دسترسی به ماشین‌های مجازی بر روی آن به صورت یکپارچه امکان پذیر است یا نه؟
برای این این کار بایستی از محصول vCenter شرکت VMware که با vCSA هم شناخته می‌شود، استفاده کنیم.

در واقع vCenter نرم‌افزاری است که بر روی Windows Server  ویا Linux Open SUSE می‌شود و امکان مدیریت یکپارچه سرورها را به ما می‌دهد.

اگر دوست دارید تا بیشتر در خصوص مجازی سازی اطلاع داشته باشید به شما توصبه می کنم این مقاله را از دست ندهید و اگر علاقه مند به مراکز داده هستید سری به قسمت راه حل های وب سایت بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *