VMware esxi چیست

VMware esxi چیست

شرکت VMware یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه نرم‌افزارهای مجازی‌سازی  است که از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را شروع کرد، یکی از پرطرفدارترین محصولات آنها WMware esxi  است، امروز می‌خواهیم در خصوص اینکه VMware esxi چیست صحبت کنیم.

VMware esxi چیست
Increases performance for a competitive edge

امروز می‌خواهیم در خصوص اینکه VMware esxi چیست صحبت کنیم. شرکت VMware که دفتر اصلی آن در شهر پالوآلتو در ایالات متحده آمریکا قرار دارد با بیش از ۱۰٫۰۰۰ کارمند یکی از شرکت‌هایی بود که به سرعت نظر غول‌های تکنولوژی آمریکایی را به خود جلب کرد و توسط EMC خریداری شد البته بعدها (سال ۲۰۱۶) خود EMC با شرکت DELL ادغام شد و با نام Dell EMC به فعالیت می‌پردازد.

اما برگردیم به موضوع VMware esxi

. مهم‌ترین ابزار این شرکت VMware ESXi است که در Virtualized Sever Architecture  به عنوان Virtualization Layer مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شکل زیر معماری مجازی‌سازی VMware   را می‌توانید ببینید.

معماری مجازی‌سازی VMware
معماری مجازی‌سازی VMware

VMware ESXi  در واقع نوعی سیستم‌ عامل محسوب می‌شود که مستقیما بر روی سخت‌افزار قرار می‌گیرد و Host less است. VMware ESXi آخرین نسخه از سری نرم‌افزاری VMware Hypervisor است.

 در ادامه توضیحی  درباره Hypervisor  خواهیم داشت.

برای مدیریت ماشین‌های مجازی که بر روی VMware ESXi وجود دارد، می‌توان از نرم‌افزار vSphere استفاده کنیم.

vSphere  چیست؟

ESXi   سیستم عاملی است که به صورت CLI(Command line Interface)  است.

شرکتVMware  برای مدیریت ماشین‌های مجازی روی بستر ESXi ، نرم‌افزاری پیشنهاد می‌دهد که محیطی (GUI (Graphical user interface  را برای Admin های شبکه فراهم می‌کند.

از طریق این نرم‌افزار می‌توان اتصال، مدیریت و دسترسی ماشین‌های مجازی مستقر بر روی سرور با بستر ESXi را مدیریت کرد. این نرم‌افزار کاربردی vSohere نام دارد.

از طریق Vsphere می‌توان مدیریت یکپارچه Server ها را که از طریق vcenter انجام می‌شود را نیز انجام داد.
به طور کلی در زمان برقراری اتصال می‌توان IP مربوط به vCenter و یا Esxi را به Vsphere بدهیم.

حال که متوجه شدیم VMware esxi چیست در بخش بعدی در خصوص vCenter صحبت می‌کنیم.

vCenter   چیست؟

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که اگر چندین سرور فیزیکی در سازمان داشته باشیم، آیا مدیریت و دسترسی به ماشین‌های مجازی بر روی آن به صورت یکپارچه امکان‌پذیر است یا نه؟
برای این  کار بایستی از محصول vCenter شرکت VMware که با vCSA هم شناخته می‌شود، استفاده کنیم.

در واقع vCenter نرم‌افزاری است که بر روی  Windows Serverو یا Linux Open SUSE می‌شود و امکان مدیریت یکپارچه سرورها را به ما می‌دهد.

اگر دوست دارید تا بیشتر در خصوص مجازی‌سازی اطلاع داشته باشید پیشنهاد داریم  این مقاله را از دست ندهید و اگر علاقه‌مند به مراکز داده هستید سری به قسمت راه‌حل‌های وب سایت بزنید.