Storage Spaces و قابلیت های آن

Storage Spaces

مقدمه

Storage Spaces ، یک فناوری جدید در ویندوز و ویندوز سرور است. این فناوری شما را قادر می سازد تا با گروه بندی دیسک های استاندارد در Storage pool ها فضای ذخیره‌سازی مجازی ایجاد کنید، سپس می توانید دیسک های مجازی ای به نام Storage Space با استفاده از ظرفیت موجود در storage pool ها ایجاد کنید.

فناوری Storage Spaces

با استفاده از Storage Spaces ، پشته ذخیره سازی ویندوز به طور اساسی بهبود یافته است تا دو انتزاع جدید را در خود جای دهد:

Storage pools

مجموعه ای از دیسک های فیزیکی، که به شما امکان می دهد دیسک ها را در یک جای مشخص اضافه کنید، ظرفیت را به شکلی انعطاف پذیر گسترش دهید و مدیریت را واگذار کنید.

Storage spaces

دیسک های مجازی ایجاد شده از فضای آزاد یک Storage pool هستند.
Storage space ها با سرویس Failover Cluster ویندوز یکپارچه شده اند تا بتوانند مبحث HA دیسک ها را فراهم کنند. شما می توانید Storage spaces را از طریق سرویس های زیر مدیریت کنید:

System Center Virtual Machine Manager
Failover Cluster Manager
Server Manager
Windows PowerShell
Windows Management Instrumentation (WMI)

Storage Spaces

قابلیت های مهم Storage spaces

Storage space شامل ویژگی های زیر هستند:

Storage pools

Storage pools بلوک های اساسی جهت ساخت فضاهای ذخیره سازی هستند. .ادمین های شبکه در حال حاضر با این مفهوم آشنا هستند. آنها می توانند با توجه به نیازهای استقرار ، Storage poolایجاد کنند. به عنوان مثال ، با توجه به مجموعه ای از دیسک های فیزیکی ، یک ادمین می تواند یک Pool (با استفاده از تمام دیسک های فیزیکی موجود) یا چندین Pool (با تقسیم دیسک های فیزیکی در صورت لزوم) ایجاد کند. علاوه بر این ، برای به حداکثر رساندن مقدار سخت افزار ذخیره سازی و کارایی آن، ادمین می تواند دیسک های HDD و دیسک های SSD را در همان استخر ترکیب کند . Poolها را می توان با اضافه کردن دیسک های دیگر بطور دینامیکی گسترش داد و بدین ترتیب یکپارچه سازی مقیاس را برای مقابله با رشد داده ها انجام داد.

Continuous availability (در دسترس بودن مداوم)

فضاهای ذخیره سازی با failover clustering ویندوز یکپارچه شده است، که به ما این امکان را می دهد تا خدمات به طور مداوم در دسترس و قابل ارائه باشند. یک یا چند pool را می توان در چند گره در یک cluster قرار داد.
Storage space ها توسط یک گره قابل دسترس هستند و در صورت بروز مشکل و خرابی می تواند در فضای ذخیره یکپارچه در یک گره دیگر قرار گیرد.

Storage tiers (لایه های ذخیره سازی)

Tiered Storage به شما اجازه میدهد که دیسک های HDD و SSD را با هم متصل کنید و  storage space بسازید. نکته جالب اینجاست که ویندوز اطمینان میبخشد که داده های صحیح و مورد نظر در SSD قرار گیرند و بقیه اسنادی که استفاده چندانی نمیشوند به دیسک های معمولی انتقال یابند. در حقیقت SSD در این نوع سناریوها به ما قابلیت cache میدهد.
Tiered Storage بهترین ویژگی های SSD و HDD را به شما می دهند.شما می توانید دیسک های مجازی را با دو لایه ذخیره سازی ایجاد کنید – یک لایه SSD برای داده هایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند، و یک لایه HDD برای داده های با دسترسی کمتر.
داده های جدید عموماً بر روی ردیف HDD نوشته می شوند و سپس Storage Spaces داده ها را در بر اساس نوع استفاده(دسترسی کم/زیاد) می تواند دسته بندی کند.

Storage Spaces
 

Operational simplicity (سادگی عملیاتی)

جهت کنترل Storage Space ها، Windows Storage Management ، Windows PowerShell Management، APIو WMI اجازه full scripting و مدیریت از راه دور را دارند.
فضاهای ذخیره سازی را می توان به راحتی از طریق File and Storage Services در Server Manager و از طریق System Center Virtual Machine Manager مدیریت کرد.
Storage Space ها همچنین هنگامی که میزان ظرفیت موجود در storage pool به آستانه تنظیم شده می رسد ، اعلان هایی را ارائه می دهد.

Multitenancy (چند وجهی)

مدیریت storage pools را می توان از طریق لیست های کنترل دسترسی (ACL) کنترل کرد و به صورت جداگانه مدیریت هر Pool را واگذار کرد. از این طریق از سناریوهای هاستینگ که نیاز به ایزوله کردن اطلاعات مشتریان دارند پشتیبانی می شود.
فضای ذخیره سازی از مدل امنیتی ویندوز پیروی می کند. بنابراین ، می تواند کاملاً با خدمات Active Directory یکپارچه شود.

Deduplication Data

Deduplication Data ، ویژگی ای است که می تواند به کاهش وجود داده های اضافی در ذخیره سازی کمک کند.
هنگام فعال کردن Data Deduplication با جستجوی داده ها، و سپس جستجوی قسمت های تکراری بر روی فضای ذخیره سازی، فضای ذخیره سازی را بهینه می کند . سپس بخش های کپی شده از مجموعه داده ها یک بار ذخیره می شوند و فشرده می شوند. Deduplication بدون به خطر انداختن یکپارچگی داده ها، افزونگی ها را از بین می برد.
از این قلبلیت Deduplication Data می توان در Storage Spaces نیز استفاده کرد تا بتوانیم از فضای ذخیره سازی خود به صورت بهینه استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *