پشتیبان‌گیری

معرفی برنامه پشتیبان گیریVeeam Backup

Veeam Backup نرم افزار کاربردی است که امکان پشتیبان گیری در ماشین مجازی را فراهم می کند. این ابزار امکان بازیابی اطلاعات پاک شده، تهیه انواع نسخه پشتیبان، اعمال زمانبندی ها و سیاست ها و… در محیط ابر و سنتی را ممکن می کند.
طراحی این برنامه به شکلی است که بتواند پشتیبان گیری از ماشین های مجازی ایجاد شده با مجازی ساز های Microsoft Hyper-V و VMware vsphere را انجام دهد.
این نرم افزار پشتیبان‌گیری متشکل از دو نرم افزار اصلی زیر می باشد:
– Veeam Replication : جهت بازگردانی کامل اطلاعات ازدست رفته به وسیله بک‌ آپ‌های تهیه شده
– Veeam BackUp: جهت تهیه انواع نسخه ‌های پشتیبان از سرور های موجود

قابلیت و ویژگی‌های نرم افزار Veeam BackUp:

1. بازیابی قابل اعتماد:
عامل قابل اعتماد بودن در بازیابی اطلاعات حائز اهمیت بالا است.

2. حوزه کاری وسیع:
طراحی نرم‌افزار این قابلیت را ایجاد کرده است تا کلیه اطلاعات داخل دامنه تعریف را زیرنظر داشته و از آنها نسخه پشتیبان تهیه ‌کند. بعلت خصلت نظارتی، اعلام هشدارهای لازم در زما‌ن‌های مورد نیاز مقدور بوده و همچنین پشتیبان‌گیری ازNAS و Multi-VM، … باعث شده که از قابلیت‌های ذخیره ساز های متنوع و تعداد زیادی ماشین در شبکه‌های بزرگ، فرآیند پشتیبان‌گیری در دسترس باشد.

3. بازیابی سریع اطلاعات:
سرعت نرم افزاری برنامه و امکان استفاده از سخت افزار های عمومی و موجود، سازگاری با سخت‌افزارهای متنوع، بازیابی فایل‌های مورد نیاز را به آسانی فراهم می کند.

4. جلوگیری از هدر رفتن اطلاعات:
قابلیت و طراحی خاص برنامه امکان پشتیبان‌گیری از کل داده‌های ماشین مجازی را به صورت مداوم فراهم می‌کند.
همچنین نصب راحت روی تمامی ماشین‌های مجازی موجود و انواع سرور با امنیت بالا در برابر باج‌افزارها نگرانی مدیران برای از بین رفتن داده‌ها را برطرف خواهد ساخت.
اجرا و پیاده سازی Veeam با توجه به نیازها، امکانات و اهداف سازمان، کمیت و کیفیت ها را تغییر داده و تعیین کننده نوع فعال سازی آن خواهد بود.
فرآیند پشتیبان گیری از طریق قابلیت های تعریف شده در Hypervisor صورت می گیرد. استفاده از مجوز های تعیین شده در لایه های مجازی سازی به ماشین ها و سرور های مجازی دسترسی پیدا کرده و امکان پشتیبان گیری از اطلاعات موجود را فراهم می آورد.
پشتیبان گیری در Veeam بر اساس ایجاد تونلی بین هاست مبدا و ذخیره ساز مقصد صورت می پذیرد تا داده ها بصورت بلاک های پشت سر هم انتقال یابند. اولین نسخه پشتیبان معمولا در حالت Full انجام خواهد گرفت و دفعات بعد پشتیبان گیری، بر اساس سیاست های سطح سرویس انجام گیرد.

نتیجه گیری:
تداوم کسب و کار در روزگار ما معنای جدیدی به خود گرفته است. وقتی اطلاعات، از اصلی ترین منبع کسب و کار افراد است حفاظت و اطمینان از درستی، در دسترس بودن و .. آن یک اولویت مهم باید باشد. افزایش ماشین های مجازی برای مدیران IT سری جدید از چالش های پشتیبانی و حفاظت از اطلاعات را ایجاد کرده است که چیزی فراتر از کپی کردن فایل های مهم خواهد بود. تداوم سرویس در کسب و کار های نوین از سطح دسترسی به فایل به سطح دسترسی به سرویس ارتقا یافته است. Veeam با توجه به ویژگی هایی که برای محیط مجازی ارائه کرده است می تواند یکی از مناسب ترین ابزارها ارائه شده برای دسترسی پذیری سرویس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *