تفاوت ذخیره ساز های NAS، DAS، SAN

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، حجم اطلاعات و داده‌ها نیز افزایش می یابد. از آن جایی که تمام فعالیت‌های سازمان‌ها و … بر پایه این داده‌ها انجام می‌شود، اهمیت نگهداری، امنیت و دسترسی پذیری داده‌ها برای سازمان‌ها بسیار حیاتی می‌باشد. تکنولوژی‌های متفاوتی برای تجهیزات و راه‌کارهای ذخیره سازی وجود دارد که در زیر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

DAS Storage

DAS مخفف عبارت Directly Attached Storage است. این نوع از ذخیره‌سازها مستقیما به سرورها یا کلاینت‌ها متصل می شوند. بین سرور و DAS هیچ Network Device ای مانند سوییچ وجود ندارد و ذخیره ساز با کابل شبکه به سرور یا کامپیوتر متصل می شود. پیکربندی این نوع از ذخیره ساز ها به نسبت ساده تر از دیگر تکنولوژی ها می باشد.اینترفیس های متفاتی در این نوع ذخیره ساز ها استفاده می شوند از جمله .eSATA,SATA ,SCSI,USB .در صورتی که سروری که به DAS متصل است از دسترس خارج شود،دیگر دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در ذخیره ساز امکان پذیر نیست و این محدودیت،امکان استفاده از ذخیره ساز را به وضعیت سرور مربوطه وابسته می سازد.

 

NAS Storage

NAS مخفف عبارت Network Attached Storage می باشد. این نوع ذخیره ساز ها با سیستم عامل های ویندوز و لینوکس کار می کنند که عملکردی مشابه File Server در شبکه دارند. کاربران می توانند با Browse کردن آدرس ip ذخیره ساز، در صورت داشتن مجوز، به آن متصل شوند. یعنی وقتی شما به یک NAS ذخیره ساز متصل می شوید،  مثل این است که به یک  Shared Folderدر شبکه وصل شده اید. NASها به یک Network Device متصل می شوند و با پروتکل های NFS وSMB  کار می کنند. بر خلاف DAS ها،NAS  ها به وضعیت عملکرد سرور وابستگی ندارند و به تنهایی می توانند در شبکه ایفای نقش کنند. ذخیره ساز های NAS به ما امکان مدیریت فایل های سازمانی و اعمال محدودیت برای  فضای ذخیره مخصوص کاربران را فراهم می کند.

 

SAN Storage

SAN مخفف عبارت   Storage Area Networkمی باشد. این نوع ذخیره سازها امکان سرویس دهی با سرعت و پهنای باند بالا و بدون تاخیر را برای ما فراهم می کنند و از نظر حجم فیزیکی بزرگ تر از  NASها می باشند.کاربرد اصلی SAN در مراکز داده می باشد و فضای ذخیره سازی را برای سرور ها فراهم می کند.به طور معمول با لینک های با پهنای باند بالا و SAN Switch به سرور ها متصل می شوند.این نوع ذخیره ساز ها معمولا Hot Plug اند یعنی بدون خاموش کردن دستگاه، می توان هارد اضافه،کم یا جایگزین کرد.از بند های معروف این ذخیره ساز ها می توان به Hpe, EMC وHitachi اشاره کرد.  بر خلاف  NAS که از پروتکل های  File Levelاستفاده می کند،در ذخیره ساز های SAN پروتکل های دسترسی بر اساس فایل نیستند و بر اساس بلوک های اطلاعاتی یا Block Level Access ایجاد می شوند.

 

در بالا به صورت خلاصه به توضیح انواع ذخیره ساز ها پرداختیم. برای نتیجه گیری بهتر، در زیر به خصوصیات معمول هر یک به طور خلاصه پرداختیم که امیدواریم مثمر ثمر واقع شود:

DAS Storage

 1. نیازمند هزینه کمتر است نسبت به SAN و NAS
 2. قابلیت به اشتراک گذاری ندارد
 3. قابلیت توسعه پذیری ندارد
 4. کارایی ذخیره ساز های NAS و NAS را ندارد
 5. ویژگی های خاص مثل Remote Application و Snapshot ندارد

NAS Storage

 1. پر هزینه است
 2. قابلیت به اشتراک گذاری دارد
 3. قابلیت توسعه Perfromance و فضای ذخیره سازی دارد
 4. ویژگی های پیشرفته مثل Replication، SnapShotو Provisioning دارد

SAN Storage

 1. راه کاری پر هزینه است نسبت به سایر راه کار ها
 2. توسعه پذیری بسیار بالا در Performance و فضای ذخیره سازی دارد
 3. قابلیت Replication به صورت همزمان یا Synchronous  را دارد
 4. در محیط هایی با عملایت و حساسیت بالا مثل مرکز داده کاربرد دارد.

در زیر سعی شده است تا مقایسه مختصری بین ذخیره ساز های ذکر شده در بالا فراهم أورده شود.

 

# Item DAS NAS SAN
۱ Storage Type Sectors Shared Files Blocks
۲ Data Transmission IDE/SCSI TCP/IP,Ethernet Fiber Channel
۳ Access Mode Clients or Servers Clients or Servers Servers
۴ Complexity Easy Moderate Difficult
۵ Management Cost High Moderate Low
۶ Speed High High High
۷ Administration Easy Easy Hard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *