رایانش ابری

آشنایی با رایانش ابری

 

امروزه یکی از فناوری های دنیای تکنولوژی که با پیشرفت چشمگیری مواجه شده است رایانش ابری است. با رایانش ابری دیگر نیاز به تهیه تجهیزات و سرور های گران قیمت و داشتن تیم فنی متخصص برای نگهداری این تجهیزات وجود ندارد. علاوه بر آن صرف زمان و هزینه برای نگهداری از سرورها و تجهیزات نیز کاسته می‌شود.

رایانش ابری (Cloud Computing)

رایانش ابری امکانی را بوجود می‌آورد که بتوان به داده ها و اطلاعات و برنامه های مورد نظر به صورت مستقل از سخت افزار یا سیستم عامل بدون محدودیت زمانی و مکانی دسترسی پیدا کرد. سرویس های گوناگونی مبتنی بر رایانش ابری مانند منابع ذخیره سازی، قدرت پردازش، هوش مصنوعی و همچنین انواع برنامه‌ های کاربردی وجود دارد. رایانش ابری مزایای گوناگونی دارد از جمله:
• عدم نیاز به راه اندازی مرکز داده
• عدم نیاز به تامین و نگهداری تجهیزات پردازشی و دخیره سازی
• امکان تامین منابع سخت افزاری بیشتر در صورت نیاز طی چند دقیقه
• پرداخت به میزان منابع اشغال شده ( روش Pay as you go )
• به روزرسانی و نصب افزونه های امنیتی توسط شرکت ارائه دهنده ابر
• در دسترس پذیری بالا با استفاده از راهکار های ساده سازی شده Disaster Recovery
• انعطاف پذیری و چابکی بیشتر سازمان ها جهت رسیدن به اهداف سازمانی با کاهش هزینه های نگهداری
• وجود سیستم های پشتیبان گیری با کارایی بالا

 

ابر عمومی و خصوصی(Public and Private Cloud)

1. ابر عمومی (Public Cloud) : ابر عمومی رایانش ابری است که به‌ صورت عمومی در دسترس کاربران قرار دارد و اکثر افرادی که به رایانش ابری اشاره می‌کنند به ابر عمومی اشاره دارند. مالکیت تجهیزات مورد استفاده توسط شرکت ها در این نوع ابر بر عهده شرکت های ارائه دهنده سرویس های ابری می باشد. منابع سخت افزاری به صورت اشتراکی بنا بر نیاز مشتری در دسترس آن ها قرار می گیرد.
2. ابر خصوصی (Private Cloud) : ابر خصوصی ابری است که به صورت اختصاصی توسط خود شرکت یا سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط منابع داخلی اداره می‌شوند. اما این به این معنی نیست که ابرهای خصوصی در خود شرکت به طور فیزیکی وجود داشته باشند. تمام منابع سخت افزاری و برنامه های این مدل از ابر در اختیار یک شرکت خصوصی یا تعدادی از شرکت های همکار قرار می گیرد.

سرویس های مبتنی بر رایانش ابری (Cloud Computing Services)

سرویس ها میتوانند بر روی ابر های خصوصی یا عمومی باشند و به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1.زیر ساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) : IaaS به عنوان یک زیر ساخت ضروری برای رایانش ابری است که در محیط مجازی ارائه و مدیریت می‌شود. IaaS کمک می‌کند که از پیچیدگی و هزینه‌ی زیاد خرید و مدیریت سرور های فیزیکی جلوگیری شود. در این نوع سرویس منابع (سرورها، ذخیره سازی، ماشین های مجازی و سیستم عامل ها) به صورت جداگانه ارائه میگردد و می‌توان منبع مورد نیاز خود را اجاره کرد.

2.پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS) : PaaS سرویسی است که یک لایه بالاتر از IaaS قرار دارد و علاوه بر امکانات IaaS مانند فضای ذخیره سازی، ماشین مجازی و غیره شامل برنامه های کاربردی نیز می‌باشد. PaaS یک بستر را برای ارائه، مدیریت، توسعه نرم افزار های کاربردی تامین می‌کند و باعث کمتر شدن هزینه ها و از بین رفتن پیچیدگی خرید و مدیریت لایسنس نرم افزار ها می‌شود.

3.نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) :

SaaS روشی برای ارائه نرم افزار های کاربردی بر روی بستر اینترنت است و با استفاده از این سرویس ارائه دهندگان ابری نرم افزار های کاربردی و زیر ساخت ها را مدیریت، و هرگونه نگهداری و ارتقا نرم افزاری هم بر عهده ایشان خواهد بود و این اجازه را به کاربر می‌دهد که از برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر در فضای مجازی اینترنت متصل شده و از آنها استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.