wi-fi نسل ششم

Wi-Fi نسل ششم چیست؟

Wi-Fi نسل ششم، نسل بعدی در فناوری Wi-Fi است. این تکنولوژی همچنین با عنوان « AX Wi-Fi » یا «۸۰۲٫۱۱AX Wi-Fi » شناخته می‌شود که در ابتدا به دلیل رشد روز‌افزون دستگاه‌ها در جهان ساخته شد.
Wi-Fi نسل ششم همان کارهای اساسی را انجام می‌دهد که Wi-Fi های نسل قبل‌تر هم انجام می‌دهند؛ مانند اتصال شما به اینترنت. تفاوتی که این تکنولوژی جدید با نسل‌های قبل‌تر دارد، فناوری‌های بیشتری است که برای کارآمدی بیشتر و سرعت بخشیدن به روند اتصال به Wi-Fi به همراه دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

photo6001591376363500119 min

قابلیت‌های Wi-Fi نسل ششم  چیست؟

سرعت

Wi-Fi نسل ششم دارای سرعت چهار برابر سریع‌تر از استانداردهای Wi-Fi قبلی است. این به آن معناست که سرعت Wi-Fi نسل ششم، برابر است با 9.6Gbps، که این عدد 3.5Gbps از نسل قبل‌تر بیشتر است.
اما در واقع هر دو سرعت فوق‌العاده تئوری هستند و بعید به نظر می‌رسد. در دنیای واقعی امکان استفاده از این سرعت، حداقل در دستگاه‌های عمومی، وجود داشته باشد. حتی اگر می‌توانستید به آن سرعت‌ها برسید، آیا واقعا به این اندازه سرعت نیاز دارید؟
اما این واقعیت که «وایفای 6» از سرعت تئوری بسیار بیشتری نسبت به نسخۀ قبلی خود برخوردار است، مهم است، زیرا GBPS9.6 می‌تواند به جای اینکه به یک دستگاه واحد برود، در کل شبکۀ دستگاه‌ها تقسیم شود. این بدان معنی است که پتانسیل بیشتری برای هر دستگاه وجود خواهد داشت.
تصور کنید در یک مکان شلوغ با بسیاری از دستگاه‌های متصل به Wi-Fi مانند یک استادیوم شلوغ، فرودگاه، هتل، بازار یا حتی یک دفتر شلوغ هستید. احتمالاً سرعت Wi-Fi بسیار کند و عملکرد آن بسیار ضعیف است. این تکنولوژی به غیر از سرعت، عملکرد بهتری در مناطق پرازدحام نظیر استادیوم‌ها و یا حتی در منازل با دستگاه‌های شما خواهد داشت.

photo6001591376363500118 min

اتصال قابل اطمینان بدون قطعی

تجربه‌ای بی‌نظیر برای کاربران که می‌تواند اتصال به شبکۀ سازگارتر، قابل اطمینان‌تر و همچنین اتصال به اینترنت اشیاء (IoT) و کلیۀ برنامه‌ها را فراهم کند.

ظرفیت بالای شبکه

با افزایش تقاضا‌های شبکه‌های بی‌سیم و دستگاه های IOT، Wi-Fi نسل ششم داده‌های بیشتری را نسبت به استانداردهای Wi-Fi نسل پنجم، در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین هر Access Pointای می‌تواند مشتری‌های فعال‌تری را مدیریت کند.
آخرین نسخه ارتقا یافته برای 2.4 گیگاهرتز ۱۰ سال پیش بوده است. در این میانWi-Fi نسل ششم پیشرفت‌های جدیدی در باند 2.4گیگاهرتزی به وجود آورده است که باعث می شود کار با شبکه بی سیم با دستگاه هایی نظیر IOT که به راندمان انرژی بیشتری و پوشش بهتر Wi-Fi نیاز دارند، سازگار و کارآمدتر باشد.

عمر باتری

ویژگی جدید    target wake time  (TWT) به معنای آن است که تلفن های هوشمند ، لپ تاپ و سایر دستگاه هایی که Wi-Fi آنها روشن است باید عمر باتری بیشتری داشته باشند.

هنگامی که Access Point در حال صحبت با یک دستگاه است (مانند تلفن هوشمند شما) ، می‌تواند دقیقاً به دستگاه بگویید چه موقع باید رادیوی Wi-Fi خود را روی حالت خواب و دقیقا چه زمانی برای دریافت انتقال بعدی آن را در حالت بیدار قرار دهد. این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود ، زیرا رادیو Wi-Fi می‌تواند زمان بیشتری را در حالت خواب بگذراند  و این به معنی ماندگاری بیشتر باتری است.

این امر همچنین به دستگاه های کم مصرف «اینترنت اشیا» که از طریق Wi-Fi وصل می‌شوند کمک فراوانی خواهد کرد.