wi-fi نسل ششم

Wi-Fi نسل ششم چیست؟

 Wi-Fi نسل ششم، نسل بعدی در فناوری Wi-Fi است. این تکنولوژی همچنین با عنوان “AX Wi-Fi” یا “۸۰۲٫۱۱AX Wi-Fi” شناخته می شودکه در ابتدا به دلیل رشد روز‌افزون دستگاه ها در جهان ساخته شد.
Wi-Fi نسل ششم همان کارهای اساسی را انجام می‌دهد که Wi-Fi های نسل قبل‌تر هم انجام می‌دهند؛ مانند اتصال شما به اینترنت. تفاوتی که این تکنولوژی جدید با نسل‌های قبل‌تر دارد، فناوری‌های بیشتری است که برای کارآمدی بیشتر و سرعت بخشیدن به روند اتصال به Wi-Fi به همراه دارد که در ادامه توضیخ خواهیم داد.

قابلیت‌های Wi-Fi نسل ششم  چیست؟

سرعت

Wi-Fi  نسل ششم دارای سرعت ۴ برابر سریعتر از استانداردهای Wi-Fi قبلی است. این به آن معناست که سرعت Wi-Fi نسل ششم  برابر است با ۹٫۶Gbps، که این عدد ۳٫۵Gbps از نسل قبل‌تر بیشتر است.

اما در واقع هر دو سرعت فوق العاده تئوری هستند و بعید به نظر می رسد در دنیای واقعی امکان استفاده از این سرعت، حداقل در دستگاه‌های عمومی، وجود داشته باشد. حتی اگر می توانستید به آن سرعت ها برسید ، آیا واقعا به این اندازه سرعت نیاز دارید؟

اما این واقعیت که Wi-Fi 6 از سرعت تئوری بسیار بیشتری نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار است، مهم می باشد. زیرا ۹٫۶Gbps می تواند به جای این که به یک دستگاه واحد برود، در کل شبکه دستگاه‌ها تقسیم شود. این بدان معنی است که پتانسیل بیشتری برای هر دستگاه وجود خواهد داشت.

تصور کنید در یک مکان شلوغ با بسیاری از دستگاه های متصل به Wi-FI مانند یک استادیوم شلوغ ، فرودگاه ، هتل ، بازار یا حتی یک دفتر شلوغ هستید. احتمالاً سرعت Wi-Fi بسیار کند و عملکرد آن بسیار ضعیف است. این تکنولوژی به غیر از سرعت، عملکرد بهتری در مناطق پر ازدحام نظیر استادیوم‌ها و یا حتی در منازل با دستگاه‌های شما خواهد داشت.

اتصال قابل اطمینان بدون قطعی

تجربه‌ای بی نظیر برای کاربران که می تواند اتصال به شبکه‌ی سازگارتر، قابل اطمینان‌تر و همچنین اتصال به اینترنت اشیاء (IoT) و کلیه برنامه ها را فراهم کند.

ظرفیت بالای شبکه

با افزایش تقاضا‌های شبکه‌های بی سیم و دستگاه های IOT، Wi-Fi  نسل ششم  داده های بیشتری را نسبت به استانداردهای  Wi-Fi نسل پنجم، در اختیار شما قرار می دهد. همچنین هر Access Pointای می تواند مشتری های فعال‌تری را مدیریت کند.

آخرین نسخه ارتقا یافته برای ۲٫۴ گیگاهرتز ۱۰ سال پیش بوده است. در این میانWi-Fi  نسل ششم پیشرفت‌های جدیدی در باند ۲٫۴ گیگاهرتزی به وجود آورده است که باعث می شود کار با شبکه بی سیم با دستگاه هایی نظیر IOT که به راندمان انرژی بیشتری و پوشش بهتر Wi-Fi نیاز دارند، سازگار و کارامد تر باشد.

عمر باتری

ویژگی جدید ” target wake time” (TWT) به معنای آن است که تلفن های هوشمند ، لپ تاپ و سایر دستگاه هایی که Wi-Fi آنها روشن است باید عمر باتری بیشتری داشته باشند.

هنگامی که Access Point در حال صحبت با یک دستگاه است (مانند تلفن هوشمند شما) ، می تواند دقیقاً به دستگاه بگویید چه موقع باید رادیوی Wi-Fi خود را روی حالت خواب و دقیقا چه زمانی برای دریافت انتقال بعدی آن را در حالت بیدار قرار دهد. این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود ، زیرا رادیو Wi-Fi می تواند زمان بیشتری را در حالت خواب بگذراند. و این به معنی ماندگاری بیشتر باتری است.

این امر همچنین به دستگاه های کم مصرف “اینترنت اشیاء” که از طریق Wi-Fi وصل می شوند کمک فراوانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *