ُِSDN چیست

SDN چیست

 SDN چیست ؟

ُِSDN چیست

مقدمه

SDN چیست ؟  ایده ای که SDN دارد این است که هوش شبکه شما  را از سخت افزار جدا کند. مانند کاری که با SAN  و پایگاه داده انجام شده است (تمام قسمت‌ های سخت افزاری که داده ها را نگه داری می کردند از قسمت مکانیزم کنترل جدا شده اند). تا قبل از آن همه ی قسمت های شبکه درون یک باکس قرار می گرفت و اگر برای سخت افزار مشکلی پیش می آمد همه چی به هم می ریخت. جالبی داستان از آنجا شروع می شود که شما زمانی که این کار را بکنید تمام تجهیزات شبکه را جا گذاشته اید !!! ما در واقع عملکرد ابزار و وسائل شبکه را ضعیف تر می کنیم اما یک سیستم مدیریتی ایجاد می کنیم تا عملکرد شبکه را بهبود دهد و همچنین آنرا بسیار با هوش می سازیم.

تاریخچه شبکه و چگونه نیازمند SDN شدیم !!

اجازه دهید برایتان راحت تر توضیح بدهم در سال ۱۹۹۹ سرعت انتقال داده ها برای شما اهمیت بسیاری داشت (۱٫۸Mbps یا ۸Mbps). در واقع در آن زمان ما فایل ها، عکس ها، فیلم ها انتقال می دادیم و کلا همه چیز بک فایل بود. پس در آن زمان چون نیازمان جابجایی فایل ها بود، سرعت انتقال اهمیت بالایی داشت. حالا بیایید نگاهی به سال ۲۰۰۵ بیندازیم در این بازه YouTube ,Skype ,VoIP,… وارد عرصه شدند. با استفاده بیشتر از این بسترهای ارتباطی اهمیت، ارتباطات در لحظه و زنده بسیار بیشتر از گذشته افزایش یافت. در این بازه چیزی که اهمیت پیدا کرد تاخیر (latency) بود. بدین ترتیب در سال ۲۰۰۵ QOS وارد اجزا شبکه شد.

QOS به ما این اجازه را می داد تا الویت بندی کنیم. می توانیم بگوییم پروتکل VoIP مهم تر از پروتکل FTP بود در نتیجه پهنای باند بیشتری به آن تخصیص داده شد. پس به مرور زمان از نظر اولویت، سرعت جای خود را به QOS داد. حال در سالهای ۲۰۱۲ ، ۲۰۱۳ هستیم و شبکه پیچیده تر می شود. مثلا قبلا به راحتی می گفتیم SIP الویت بیشتری نسبت به FTP دارد اما الان که هر روزه تعداد دستگاه های بیشتری به شبکه وصل می شوند، خواسته های آن ها متفاوت است. مثلا بعضی مواقع FTP الویت بیشتری دارد اما شما نمی توانید سیاست ها و الویت بندی های شبکه را در لحظه تغییر دهید.دقیقا اینجا است که SDN وارد بازی می شود. (در ادامه در می یابید SDN چیست)

SDN

 ما می توانیم با توجه به نیازی که در لحظه داریم، به صورت پویا به ترافیک شبکه خود شکل بدیم. قسمت مهم این داستان این است که شبکه را به ۲ قسمت تقسیم می کند، این تفکیک شبکه چندین مزیت در حوزه انعطاف پذیری و کنترل پذیری دارد. از طرفی به شما اجازه می دهد تا فوائد مجازی سازی سیستم و  پردازش ابری را با هم داشته باشید و از طرفی دیگر می توانید هوش متمرکز را پیاده سازی کنید تا دید واضح و وسیعی نسبت به شبکه خود داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا شبکه خود را راحت تر مدیریت و نگهداری کنید و کنترل و واکنش پذیری شبکه خود را بهبود دهید.

sdn چیست
how SDN works

اجزاء تشکیل دهنده

  • Control Plane
  • Data Plane

Control Plane

در Control Plane یک مجموعه از سرور های مدیریتی وجود دارد که با اجزای Data Plane ارتباط برقرار می کند و مشخص می سازد که در آن ثانیه داده چگونه در Data Plane حرکت کند.

شما می توانید بگویید در این دقیقه تمام ترافیک برای SIP  برود و ۲ دقیقه بعد تمام ترافیک برای FTP برود. شما می توانید در Control Plane کل شبکه را مدیریت کنید. شما در واقع اجزا مختلف شبکه را از هم جدا می کنید، تا بتوانید با آن ها جداگانه کار کنید.

Data Plane

Data Plane  قسمتی است که تمام سویچ ها، روتر ها، فایروال ها … در آن قرار می گیرد.

در data plane سرویس هایی مانند Firewall, Router, …. وجود دارد که قبلا آنها روی لایه فیزیکی بودند .

اینجا سوال پیش می آید که آیا می توان آن را جدا کرد؟ بله!! شما میتوانید آن را به یک سرور مجزا ببرید تا با آن عملکرد بهتری داشته باشید. شما یک قسمت مدیریتی دارید که control plane را مدیریت می کند. سیستم مدیریتی openflow مطمئن می شود کارش را درست انجام داده و مشکلی پیش نمی آید.

شما در صورتی که در زمینه SDN فعالیت داشته باشید با مفهومی بنام openflow آشنا می شوید. openflow یک پروتکل کنترلی است که به شما اجازه می دهد بقیه اجزا را در control plane کنترل کنید .

داستان اینجا است که شما باید با دستگاه های شبکه مانند پروتکل های روتر، سوئیچ و … در ارتباط باشید. اگر قرار است شما control plane را کنترل کنید و با data plane در ارتباط باشید شما یک پروتکل جدا نیز نیاز دارید که پروتکل کنترل است.

 

مشخصات معماری SDN معماری کلاسیک
برنامه ریزی
کنترل متمرکز
پیکربندی خطا
کنترل شبکه پیچیده
انعطاف پذیری شبکه
عملکرد بهبود یافته
پیاده سازی آسان
پیکربندی کارآمد

حال که متوجه شدید SDN چیست در متن زیر با بعضی از فوائد آن آشنا می شوید:

فوائد SDN

  1. مقیاس پذیری
  2. قابلیت اطمینان
  3. در دسترس بودن بالا
  4. انعطاف پذیری
  5. امنیت
  6. عملکرد
  7. انعطاف پذیری
  8. قابلیت اطمینان

 

 

یک دیدگاه در نوشته “SDN چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *