ُِSDN چیست

SDN چیست

ُِSDN چیست

مقدمه

SDN چیست ؟ 

ایده‌ای که SDN دارد این است که هوش شبکۀ شما را از سخت‌افزار جدا کند. مانند کاری که با SAN و پایگاه داده انجام شده است (تمام قسمت‌‌های سخت‌افزاری که داده‌ها را نگهداری می‌کردند از قسمت مکانیزم کنترل جدا شده‌اند). تا قبل از آن همۀ قسمت‌های شبکه درون یک باکس قرار می‌گرفت و اگر برای سخت‌افزار مشکلی پیش می‌آمد همه چیز به هم می‌ریخت. جالبی داستان از آنجا شروع می‌شود زمانی که شما این کار را بکنید تمام تجهیزات شبکه را جا گذاشته‌اید!!! ما در واقع عملکرد ابزار و وسائل شبکه را ضعیف‌تر می‌کنیم اما یک سیستم مدیریتی ایجاد می‌کنیم تا عملکرد شبکه را بهبود دهد و همچنین آنرا بسیار با هوش می‌کنیم.

تاریخچۀ شبکه و چگونه نیازمند SDN شدیم !!

اجازه دهید برایتان راحت‌تر توضیح بدهم در سال ۱۹۹۹ سرعت انتقال داده‌ها برای شما اهمیت بسیاری داشت (8/1Mbps  یا ۸Mbps ). در واقع در آن زمان ما فایل‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها را انتقال می‌دادیم و کلا همه چیز بک فایل بود. پس در آن زمان چون نیازمان جابجایی فایل‌ها بود، سرعت انتقال اهمیت بالایی داشت.

حالا بیایید نگاهی به سال ۲۰۰۵ بیندازیم در این بازه YouTube ,Skype ,VoIP,… وارد عرصه شدند. با استفاده بیشتر از این بسترهای ارتباطی؛  اهمیت  ارتباطات در لحظه و زنده بسیار بیشتر از گذشته افزایش یافت. در این بازه چیزی که اهمیت پیدا کرد تاخیر (latency) بود. بدین ترتیب در سال ۲۰۰۵ QOS وارد اجزا شبکه شد.

QOS به ما این اجازه را می‌داد تا اولویت‌بندی کنیم. می‌توانیم بگوییم پروتکل VoIP مهم‌تر از پروتکل FTP بود در نتیجه پهنای باند بیشتری به آن تخصیص داده شد. پس به مرور زمان از نظر اولویت، سرعت جای خود را به QOS داد. حال در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ هستیم و شبکه پیچیده‌تر می‌شود. مثلا قبلا به راحتی می‌گفتیم SIP اولویت بیشتری نسبت به FTP دارد اما الان که هر روزه تعداد دستگاه‌های بیشتری به شبکه وصل می‌شوند، خواسته‌های آنها متفاوت است. مثلا بعضی مواقع FTP اولویت بیشتری دارد اما شما نمی‌توانید سیاست‌ها و اولویت‌بندی‌های شبکه را در لحظه تغییر دهید. دقیقا اینجا است که SDN وارد بازی می‌شود. (در ادامه در می‌یابید SDN چیست؟)

SDN

 ما می‌توانیم با توجه به نیازی که در لحظه داریم، به صورت پویا به ترافیک شبکۀ خود شکل بدیم. قسمت مهم  داستان این است که شبکه را به ۲ قسمت تقسیم می‌کند. این تفکیک شبکه ،چندین مزیت در حوزۀ انعطاف‌پذیری و کنترل‌پذیری دارد. از طرفی به شما اجازه می‌دهد تا فوائد مجازی‌سازی سیستم و پردازش ابری را با هم داشته باشید و از طرفی دیگر می‌توانید هوش متمرکز را پیاده‌سازی کنید تا دید واضح و وسیعی نسبت به شبکه خود داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا شبکۀ خود را راحتتر مدیریت و نگهداری کنید و کنترل و واکنش‌پذیری شبکۀ خود را بهبود دهید.

sdn چیست
how SDN works

اجزاء تشکیل دهنده

  • Control Plane
  • Data Plane

Control Plane

در Control Plane یک مجموعه از سرورهای مدیریتی وجود دارد که با اجزای Data Plane ارتباط برقرار می‌کند و مشخص می‌سازد که در آن ثانیه، داده چگونه در Data Plane حرکت کند.

شما می توانید بگویید در این دقیقه تمام ترافیک برای SIP برود و ۲ دقیقه بعد تمام ترافیک برای FTP برود. شما می‌توانید در Control Plane کل شبکه را مدیریت کنید. شما در واقع اجزا مختلف شبکه را از هم جدا می‌کنید، تا بتوانید با آن‌ها جداگانه کار کنید.

Data Plane

Plane قسمتی است که تمام سویچ‌ها، روترها، فایروال ها … در آن قرار می‌گیرد.
در Data Plane سرویس‌هایی مانند Firewall, Router, …. وجود دارد که قبلا آنها روی لایه فیزیکی بودند .
اینجا سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان آن را جدا کرد؟ بله!! شما می‌توانید آن را به یک سرور مجزا ببرید تا با آن عملکرد بهتری داشته باشید. شما یک قسمت مدیریتی دارید که control plane را مدیریت می‌کند. سیستم مدیریتی openflow مطمئن می‌شود کارش را درست انجام داده و مشکلی پیش نمی‌آید.
شما در صورتی که در زمینۀ SDN فعالیت داشته باشید با مفهومی بنام openflow آشنا می‌شوید.

 

مشخصات معماری SDN معماری کلاسیک
برنامه ریزی
کنترل متمرکز
پیکربندی خطا
کنترل شبکه پیچیده
انعطاف پذیری شبکه
عملکرد بهبود یافته
پیاده سازی آسان
پیکربندی کارآمد

حال که متوجه شدید SDN چیست در متن زیر با بعضی از فوائد آن آشنا می شوید:

فوائد SDN

  1. مقیاس پذیری
  2. قابلیت اطمینان
  3. در دسترس بودن بالا
  4. انعطاف پذیری
  5. امنیت
  6. عملکرد
  7. انعطاف پذیری
  8. قابلیت اطمینان

 

 

یک دیدگاه در نوشته “SDN چیست

امکان درج دیدگاه وجود ندارد.