استارلینک

عمیق تر با استارلینک

استارلینک

 

در مقاله قبل از شرکت اسپیس ایکس صحبت شد. آشنایی با پروژه استارلینک، نحوه اجرا و هدفی که استارت خوردن این پروژه شد. در ادامه قصد داریم کمی عمیق‌ تر و جزئی تر به این پروژه بپردازیم.

ماهواره های استارلینک

ماهواره های استارلینک جزء اولین ماهواره هایی هستند که از فناوری جدید موتور های یونی کریپتونی برای پیش رانش خود در مدار استفاده کردند. موتور های یونی چیست؟ نسل جدیدی از پیشرانه ی الکتریکی است که برای ماموریت های طولانی و شتاب بیشتر طراحی شده و قرار است در پروژه ها بر روی محموله های فضایی مثل ماهواره ها و فضاپیما های آینده استفاده شود. سوخت این پیشرانه گاز زنون (که یک گاز نجیب می‌باشد) است و عملکرد بهتری نسبت به گاز کریپتون در موتور های یونی دارند ولی قیمت گران تری دارد.
ماهواره های استارلینک فقط در یک طرف خود مجهز به پنل های خورشیدی هستند، مجموع مساحت پنل ها در هر پرتاب 60 تایی، از مجموع مساحت پنل های خورشیدی ایستگاه بین المللی فضایی بیشتر است. از سمتی یکطرفه و بزرگ بودن پنل ها مزیت هایی مثل آسان سازی فرایند ساخت، پایین آمدن قیمت تمام شده و باز شدن آسان ماهواره ها می‌شود.

گیرنده های استارلینک

متصل شدن به اینترنت های ماهواره ای راحت است ولی نه به راحتی آنکه بخواهید مانند اینترنت همراه موبایل (4G/5G) بدون هیچ تجهیزاتی وصل بشوید. کاربر های اینترنت های ماهواره ای از جمله استارلینک باید از آنتن های خاصی برای متصل شدن استفاده کنند. آنتن آرایه فازی نام این آنتن های گیرنده است که ایلان ماسک اعلام کرده بود که اندازه این آنتن ها برابر با یک پیتزا و نصب آن بسیار آسان است.تنها کاری که باید انجام داد وصل کردن آنتن به برق است و در جایی قرار دهید که بین آن و آسمان مانعی وجود نداشته باشد تا به صورت خودکار با موتور هایی که روی آنتن مجهز هستند زاویه اتصال به ماهواره را پیدا و متصل شود، به اصطلاح کاربر تجربه Plug and Play را خواهد داشت. در زیر توییت آقای ایلان ماسک را در رابطه با گیرنده انتشار کرده بود را مشاهده می کنید.
Looks like a thin, flat, round UFO on a stick. Starlink Terminal has motors to self-adjust optimal angle to view sky. Instructions are simply:
-Plug in socket
-Point at sky
These instructions work in either order. No training required.
-Elon Musk (@elonmusk) January 7,2020

ولی این داستان استارلینک برای هر کاربر چطور و چقدر تمام هزینه در بر دارد؟ اسپیس ایکس در یک ایمیل به کاربران آمریکایی که از این سرویس استفاده می‌کنند اعلام کرد، قیمت تهیه گیرنده استارلینک 499 دلار و هزینه اشتراک ماهانه 99 دلار خواهد بود که اگر این سرویس به ایران برسد قیمت گیرنده با احتساب دلار 26000 تا 28000 تومان چیزی نزدیک به 13 تا 14 میلیون تومان و قیمت اشتراک ماهانه نزدیک به 2.5 تا 2.8 میلیون تومان برای کاربران ایرانی هزینه در بر خواهد داشت.
ولی همین جای بحث دارد که این سرویس به ایران نیز خدمات خواهد داد یا خیر؟ از نظر تئوری می‌شود اینترنت استارلینک را در ایران استفاده کرد فقط شما به گیرنده مخصوص استارلینک نیاز دارید، ولی این فقط یک نظر تئوری است. اسپیس ایکس بار ها اعلام کرده است که حاضر به دادن خدمات به کل جهان، بدون اجازه دولت ها نیست.
رئیس و مدیر ارشد عملیاتی اسپیس ایکس گویین شاتول(Gwynne Shotwell) پیش از این، بار ها در بین مصاحبه هایش اشاره و تاکید کرده است که شرکتش قصد شکستن قوانین کشور ها را به هیچ عنوان ندارد و در حال حاضر شرکت اسپیس ایکس با کشور ها و دولت ها بر سر مذاکره برای ارائه خدمات اینترنت می‌باشد.
برای مثال اگر در کشوری، استفاده از اینترنت استارلینک به طور رسمی ممنوع باشد و شهروندی به صورت غیر قانونی گیرنده اینترنت استارلینک را وارد کشور کند آیا می تواند از آن اینترنت استفاده کرد؟ جواب هایی برای این سوال وجود دارد ،مثلا گیرنده استارلینک باید موقعیت جغرافیایی خود را در زمان نصب و راه اندازی اولیه بسنجد تا به‌صورت خودکار سمت ماهواره تنظیم شود و شرکت از موقعیت مکانی گیرنده اطلاع خواهد داشت و می‌تواند آن را غیر فعال کند. نظریه دیگر به ماهواره های استارلینک مرتبط است، شرکت اسپیس ایکس می‌تواند جوری برنامه‌ریزی کند که هنگام عبور از آسمان آن کشور سیگنالی ارسال نکند. به خصوص کشور هایی مثل هند، چین و روسیه که قابلیت منهدم کردن ماهواره در مدار را دارند و اسپیس ایکس علاقه‌ای به ایجاد تنش ندارد.
محتمل‌ترین سناریو برای چنین کشورهایی، فروش پهنای باند به ISP های داخل کشور است تا آن را با اعمال محدودیت ها و سیاست های آن کشور در دسترس عموم قرار دهند. این فناوری از طریق روش های معمول مانند اینترنت موبایل(Data)، فیبر نوری با DSL در دسترس شهروندان قرار خواهد گرفت. در واقع نقش Backbone (ستون فقرات) برعهده استارلینک خواهد بود. در چنین سناریویی، استارلینک در کنار دادن خدمات اینترنتی به‌صورت مستقیم، برای این کشور ها به طور غیر مستقیم اینترنتشان را نیز فراهم خواهد کرد.
ایلان ماسک در پاسخ به توییت کاربری ایرانی درباره‌ی امکان استفاده‌ی مردم ایران از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نوشت: «تا جایی که بتوانیم پشتیبانی می‌کنیم.»
ولی همچنان جای بحث دارد که خدمات استارلینک به ایران مستقیم خواهد بود یا غیر مستقیم. چرا همچنان جای بحث دارد؟ اگر وارد سایت خود شرکت Starlinkشوید در بخش سفارش سرویس عبارت Tehran (تهران) را جستجو کنید خواهید دید که آدرسی به اسم تهران،ایران وجود دارد اما زمانی که انتخابش کنید به شما پیغامی مبنا بر اینکه این سرویس در منطقه شما هنوز در دسترس نیست و منتظر تاییدیه برای تحت پوشش قرار دادن منطقه مورد نظر هستیم مواجه خواهید شد. متاسفانه افراد سود جو و شیاد از این فرصت استفاده کردند و عده ای از مردم که تشنه ی استفاده از این سرویس در ایران هستند را هدف قرار داده و با عکس ها و اطلاعات تقلبی شروع به فروش گیرنده استارلینک و اشتراک ماهانه این سرویس شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.