interview with Ani Khachekian 01 min

ارتباط موثر میان دانش، صنعت و بازار «افتا» به فرهنگ‌سازی نیاز دارد

interview with Ani Khachekian 02 min

خاچکیان مسئول کمیسیون فرهنگ و ارتباطات کانون دانش، صنعت و بازار «افتا» می‌گوید: «نقطه آغاز شکل‌گیری این کمیسیون، ایجاد بستر مکالمه موثر بین اعضای اکوسیستم افتای کشور است.»
کانون دانش، صنعت و بازار افتا با این هدف آغاز به کار کرد که نقش یک نهاد تسهیل‌گر را در این حوزه به خوبی ایفا کند و همان‌گونه که از نامش برمی‌آید لازم است که برای ایفای بهتر این نقش پیوند و ارتباط خوبی بین اهالی دانش و فعالان بخش صنعت و بازار این حوزه برقرار کند. از همین رو بود که کمیسیون فرهنگ و ارتباطات در این کانون شکل گرفت.
به گزارش روابط عمومی کانون دانش، صنعت و بازار افتا، «آنی‌ خاچکیان» ، مدیرعامل شرکت پویه‌گام و مسئول کمیسیون فرهنگ و ارتباطات کانون دانش، صنعت و بازار افتا درباره چگونگی شکل‌گیری این کمیسیون می‌گوید: « طی تجربه‌ای که شرکت پویه‌گام از سال 85 تاکنون داشته ‌است، بسیاری از مذاکرات، پروژه‌ها، تهدیدها و ریسک‌ها به علت عدم درک متقابل اتفاق می‌افتد. از این رو لازم است زبان موثر برای تعریف صورت مسئله، تبیین مفروضات، اعلام محدودیت‌ها و درنهایت، تعیین اولویت‌ها ایجاد شود. تصور کنید این موضوع مهم که در یک سازمان به اندازه کافی پیچیدگی دارد چقدر می‌تواند در شبکه‌ای از سازمان‌های متکی به هم پیچیده‌تر شود. نقطه آغاز شکل‌گیری کمیسیون فرهنگ و ارتباطات، ایجاد بستر مکالمه موثر بین اعضای اکوسیستم «افتا»ی کشور است. مخاطب این کمیسیون در لایه حاکمیت، کسانی هستند که لازم می‌بینند هماهنگی میان بخش‌های مختلف حاکمیت فناوری اطلاعات را چه از منظر قانون‌گذاری، چه از منظر اجرایی و چه از منظر نظارتی ایجاد کنند و در این سطح هماهنگی فعالان کلان، بیشترین اولویت را دارند. در سطح اجرایی و کارشناسی، مهم‌ترین اولویت، ایجاد فرهنگ مناسب برای تربیت و نگه‌داشتن نیروی متخصص است. در سطح عموم جامعه نیز بالا بردن آگاهی کاربران در استفاده صحیح از سرویس‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات در اولویت قرار دارد. این کمیسیون در زمینه فرهنگ‌سازی و ارتباطات فعال است و به بیان ساده‌تر فرهنگ‌سازی اولویت اصلی آن است.»
وی درباره فعالیتهایی که تاکنون در این کمیسیون انجام شده ‌است و برنامه‌های پیش روی این کمیسیون توضیح می‌دهد: «در وهله اول ایجاد چارچوب‌های کاری، استاندارد کردن فرآیندهای تبادلات، آغاز کار روابط عمومی و تامین محتوا در سایت کانون صورت پذیرفته است و در ادامه مقرر شده است سه گونه سرویس برای این سه گونه مخاطب ارائه شود که در قالب اطلاع‌رسانی، کلاس، پروژه تولید محتوا و کارگاه در دست اقدام است.»
آنی خاچکیان درباره چشم‌انداز این کمیسیون و اثرگذاری آن را در صنعت افتای کشور، می‌گوید: «کانون با هدف ایجاد هماهنگی بین ذی‌نفعان مختلف این اکوسیستم، تعریف می‌شود و اینکه ذی‌نفعان چه کسانی هستند، چه نیازهایی دارند، روش شناسایی یا کشف ذی‌نفعان و نیازهای آنها، روش ایجاد هماهنگی میان آنها و … چیست ؛ پرسش‌های بنیادینی هستند که کانون افتا با آن دست به گریبان است.»
وی می‌افزاید: «زبان، ابزاری برای ارتباط است و زبان فارسی به عنوان زبانی کهن و کارا که دارای اندوخته تاریخی فراوان است اهمیت زیادی در نحوه تفکر، چارچوب‌بندی برای عمل و اقدام دارد و نقش مهمی بازی می‌کند. شاید لازم است بیشتر فکر کنیم که از این ابزار فاخر و توانای دیرین و پر از مخازن اسرار چگونه استفاده کنیم تا میزان بیشتری از درک متقابل، اثربخشی و اقدام بهره‌ورانه داشته باشیم. آنچه واضح است اینکه ما همدیگر را به شکل مناسبی درک نمی‌کنیم. برنامه‌های غیر قابل اجرا ارائه می‌دهیم. خروجی‌های مبهم تعریف می‌کنیم و یکی از بالاترین آمارها را در جهان برای عدم موفقیت پروژه‌ها داریم. این مطلب جای تامل دارد.»
خاچکیان می‌گوید: «تاکنون در کشور بیشتر در حیطۀ تکنیک و تکنولوژی این حوزه پرداخته‌ایم و وقتی به نقش فرهنگ در این موضوع، اشاره می‌شود بیشتر دوستان متعجب می‌شوند. ولی واقعیت این است که فرهنگ بخش نرم‌‌افزاری روش زندگی انسان است. از منظر تحلیل‌های سیستمی شاید بتوان زبان و فرهنگ را در لایه زیرساخت سیستم‌های سرویس‌دهنده جای داد که بر روی آن ابزارها، فرایند‌ها، سرویس‌ها و منابع تخصیص داده می‌شوند تا به هدف یا استراتژی خاصی دست یابند. پس لازم است به این زیرساخت هم بپردازیم و به شکل موثرتر وکاربردی از آن استفاده کنیم.»

منبع: کانون افتا